خطرات کار با داربست و نکات ایمنی کار در ارتفاع

تعداد زیادی از کسانی که در صنعت ساخت و ساز مشغول به کار هستند روزانه از داربست استفاده می کنند. بر اساس گزارش OSHA، نزدیک به 65 درصد از کارگران در صنعت ساخت و ساز اغلب بر روی داربست کار می کنند. از نصب کننده های اسکلت گرفته تا نصب کنندگان تجهیزات ساختمانی، نماکارها، نماشوها، نجارها و نقاشان، نزدیک به دو  میلیون کارگر ساختمانی در ایران که تنها 600 هزار نفر از آنها بیمه هستند، اغلب روی داربست کار می کنند.

کارگاه های ساختمانی ذاتاً محیط های ناپایداری هستند. بر اساس یک مطالعه در آمریکا تنها در سال 2004، حدود 400000 کارگر در محل ساخت و ساز آسیب دیدند. اداره آمار کار آمریکا در سال 1996 فاش کرد که 25 درصد از کارگرانی که در حوادث داربست زخمی شده‌اند، هیچ آموزش روی داربست ندیده‌اند. با چنین پتانسیل بالایی برای صدمات جدی، آموزش ایمنی ساخت و ساز همچنان در اولویت قرار دارد.

داربست چیست؟

داربست به عنوان یک سکوی کار مرتفع و موقت تعریف می شود. انواع داربست در بخش زیر آورده شده است:

انواع داربست:

داربست قالبی

داربستی که طول و ارتفاع متغیر داشته و به عرض یک متر بسته می شود داربست قالبی گفته می شود. عموما داربست ساختمانی که در نمای ساختمان نصب می شود از این نوع می باشد.

darbast felezi 4

داربست کفراژ

داربست با طول و ارتفاع متغیر و با عرض بیش از یک متر داربست کفراژ نامیده می شود. نمونه ی داربست کفراژ داربست های هیئتی است که عرض آنها عموما بیش از یک متر می باشد. همچنین در ساختمان هایی که جایی برای مهار داربست فلزی ندارند از یک داربست پشتیبان با عرض بین 3 الی 6 متر استفاده می شود که این داربست نیز داربست کفراژ می باشد. داربست های حفاظ نیز از نوع کفراژ محسوب می شوند.

داربست کفراژ

داربست چرخ دار

داربست متحرک یا چهارپایه چرخ دار یا ترالی نام های دیگر داربست فلزی چرخ دار می باشند. این داربست های عموما داخل ساختمان ها و محیط های بسته و برای دسترسی به سقف مورد استفاده قرار می گیرند. حداکثر ارتفاع ایمن برای داربست های چرخ دار 6 متر می باشد.

داربست چرخ دار

داربست چاله آسانسور:

 

داربست چاله آسانسور عموما برای کار در داخل محوطه ی آسانسور نصب می شود.

داربست بنر:

برای نصب بنر از این داربست استفاده می شود. عموما این داربست ها به ستون ها و تیرهای چراغ برق نصب می شوند، اما در صورتیکه هیچ ستونی در کار نباشد نیز قابل اجرا می باشند.

پیشگیری از حوادث داربست

مهم ترین اقدامات پیشگیرانه، آموزش ، انتخاب صحیح تجهیزات و استفاده صحیح از تجهیزات است. آموزش قوی ترین ابزار در کاهش تعداد و شدت آسیب های ناشی از داربست است. در زیر چند دستورالعمل اساسی برای کارگرانی که از داربست استفاده می کنند آورده شده است:

هنگام استفاده از داربست:

 قبل از استفاده، داربست را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تغییری نکرده و در شرایط کار ایمن است.

 داربست های نصب شده باید توسط افرادی که از آنها استفاده می کنند به طور مداوم بازرسی شوند.

 هنگام ورود یا خروج از روی داربست احتیاط کنید.

 داربست ها را سنگین نکنید. توصیه های بار کاری ایمن نصب کننده ی داربست را اجرا کنید.

 روی تخته ها یا سکوها نپرید.

 برای افزایش ارتفاع کار داربست از نردبان یا وسایل موقت استفاده نکنید. برای افزایش ارتفاع داربست، روی نرده های محافظ تخته نیندازید.

 فقط از محل های دسترسی داربست بالا بروید و از هر دو دست خود استفاده کنید.

 در صورت لزوم، از تجهیزات شخصی مناسب برای جلوگیری از سقوط استفاده کنید و از آن به درستی استفاده کنید.

هنگام استفاده از داربست های معلق:

 از تمام تجهیزات و همه دستگاه ها مطابق با دستورالعمل سازنده استفاده کنید.

 تجهیزات را بیش از حد بارگیری نکنید، تغییر ندهید یا جایگزین نکنید.

 قبل از شروع عملیات کار، سیم طناب و تجهیزات را با حداکثر بار کاری از قبل بارگیری کنید، سپس گیره های سیم طناب را مجدداً سفت کنید و بر اساس توصیه های سازنده قطعات را بررسی کنید.

 همه تجهیزات و سیستم های داربست معلق را روزانه بازرسی کنید.

 طناب سیمی را در طول هر صعود یا فرود از نظر آسیب بررسی کنید.

 برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات توسط مواد خورنده یا سایر مواد آسیب رسان مراقب باشید.

 تجهیزات را به طور مرتب تمیز و سرویس کنید.

 همیشه حداقل چهار (4) سیم طناب را روی بالابرهای نوع درام نگه دارید.

 داربست های معلق را فقط زمانی به صورت افقی حرکت دهید که کسی روی آنها نباشد.

 قبل از حرکت دادن سیستم داربست معلق به صورت افقی، مطمئن شوید که سیم کافی در دسترس است.

OSHA تخمین می زند که اگر سایت های ساخت و ساز با استانداردهای ایمنی فعلی مطابقت داشته باشند، می توان جان 50 نفر را نجات داد و از 4500 حادثه جلوگیری کرد.

رایج ترین خطرات داربست عبارتند از:

 سقوط از ارتفاع.

 ریزش/واژگونی داربست.

 برخورد با ابزار در حال سقوط، مواد کار، یا زباله. و

 برق گرفتگی، عمدتاً به دلیل نزدیکی داربست به خطوط برق هوایی.

سقوط

در سال 2004، سقوط عمومی، از جمله سقوط از داربست، نردبان، و مکان های دیگر، 36 درصد از کل تلفات مربوط به ساخت و ساز را تشکیل می دهد. انتخاب، استفاده و نصب صحیح نرده های محافظ، سیستم های جلوگیری از سقوط شخصی و سیستم های جلوگیری از سقوط برای جلوگیری از سقوط و جلوگیری از مرگ و میر و صدمات جدی ناشی از سقوط ضروری است.

سقوط از روی داربست

تجهیزاتی را انتخاب کنید که مطابق با استانداردهای فعلی باشد. آن را طبق دستور سازنده به درستی نصب کنید. از آن همانطور که قرار است استفاده شود استفاده کنید. باز هم، آموزش کلید است. یک سیستم جلوگیری از سقوط شخصی که به درستی انتخاب شده و تمام استانداردهای فعلی را برآورده می کند، اگر توسط کارمندان استفاده نشود، فایده ای ندارد.

سقوط/واژگونی داربست

ریزش داربست معمولاً به دلیل بارگذاری بیش از حد، مونتاژ نامناسب یا قطعات معیوب است. داربست ها محصولاتی هستند که بسیار مهندسی شده اند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که از یک بار مشخص در هنگام نصب در یک پیکربندی مشخص پشتیبانی کنند. دستورالعمل های سازنده را در مورد بارگیری به دقت دنبال کنید. وزن کارگران و مصالح را در نظر بگیرید و ساختمان ها یا سازه هایی را در نظر بگیرید که ممکن است برای حمایت از داربست استفاده شوند. هر بخشی از ساختمان یا سازه ای که برای حمایت از داربست استفاده می شود باید بتواند حداکثر بار مورد نظر را تحمل کند.

واژگونی یا واژگونی داربست ها زمانی اتفاق می افتد که به درستی بسته نشده باشند. زمانی که ارتفاع داربست (اندازه گیری شده تا بالاترین سکو) از چهار (4) برابر کوچکترین ابعاد پایه تجاوز می کند، بندها باید نصب شوند. برخی از کدهای ایالتی یا محلی به پیوندهایی با سه (3) برابر کوچکترین بعد پایه نیاز دارند. سکوهای کنسولی که برای رساندن مواد به سکوی کار استفاده می‌شوند، مانند براکت‌های جانبی و بازوهای بالابر، می‌توانند باعث واژگونی شوند و ممکن است نیاز به بستن داربست در ارتفاع‌های پایین‌تر داشته باشند. اضافه کردن یک محفظه روی داربست، حتی یک توری باز، همچنین می تواند داربست را به دلیل افزایش بار باد واژگون کند. 

مونتاژ مناسب ضروری است. مونتاژ مناسب با بررسی سایت شروع می شود. قبل از برپایی داربست، یک فرد ذیصلاح باید محل را از نظر خطراتی مانند گودال ها، زباله ها، دهانه های بدون محافظ و سایر شرایط خطرناکی که ممکن است منجر به ناپایداری شود، بررسی کند. داربست ها باید به طور مناسب با پایه داربست که روی صفحات پایه قرار گرفته اند و یک آستانه یا پد کافی برای جلوگیری از لغزش یا فرو رفتن، مونتاژ شوند. برای تنظیم شرایط درجه ناهموار باید از پیچ های تنظیم یا سایر روش های تایید شده استفاده شود. توصیه های سازنده در مورد مهاربند و بستن را دنبال کنید. اجزای داربست تولید شده توسط سازندگان مختلف را با هم مخلوط نکنید.

اجزاء داربست را بدون مجوز مناسب جدا نکنید. مرگ و میر ناشی از برداشتن غیرمجاز اجزای داربست رخ داده است که ممکن است منجر به ناپایداری یا عدم کارکرد تجهیزات ایمنی شود. به عنوان مثال، کارگری که در شیفت بعدی کار می کند، نمی داند که نرده محافظ یا مهاربند برای دسترسی بهتر به یک فعالیت خاص برداشته شده است. و اجزای داربست را تغییر ندهید یا از آنها برای اهدافی استفاده نکنید که برای آن طراحی نشده اند.

 سقوط داربست

در داربست های چرخ دار: چرخ‌ها باید برای جلوگیری از چرخش و حرکت داربست در هنگام استفاده از داربست قفل شوند و ارتفاع سکوی بالایی که از سطح نورد داربست نورد اندازه‌گیری می‌شود نباید از چهار (4) برابر کوچک‌ترین ابعاد پایه تجاوز کند.

اولین قدم برای جلوگیری از فروریختن داربست، انتخاب مناسب است. برای تست و رتبه بندی داربست ها از داربست هایی استفاده کنید که مطابق با استاندارد ANSI/SSFI SC 100 تست شده اند. این استاندارد توسط اعضای موسسه Scaffolding, Shoring, and Forming (SSFI) برای ارائه ابزاری برای ارزیابی داربست ها و اجزای سازنده ایجاد شده است. برای داربست های معلق، مطمئن شوید که بالابر با استاندارد ANSI/UL 1323 مطابقت دارد و توسط یک آزمایشگاه ملی، مانند UL یا ETL، آزمایش و فهرست شده است. 

سقوط مواد و برق گرفتگی

برای جلوگیری از صدمات ناشی از سقوط ابزار، مواد کار، یا زباله، داربست ها را به تخته پا یا وسایلی معادل مطابق با کد مورد نیاز مجهز کنید. با توجه به استاندارد ANSI/ASSE A10.8، «در مکان‌هایی که افراد ملزم به کار یا عبور از زیر داربست هستند، باید سیستم‌های حفاظ در تمام طرف‌های باز و انتهای داربست‌ها وجود داشته باشد.»

علاوه بر این، استاندارد A10.8 بیان می‌کند: «زمانی که مواد بالاتر از تخته پا و در مناطقی که افراد ملزم به کار یا عبور از زیر داربست‌ها هستند، انباشته می‌شوند، داربست‌ها باید دارای یک صفحه ایمنی یا معادل آن با استحکام کافی باشند. از خطر افتادن اجسام جلوگیری می کند و بین تخته پا و قسمت بالایی که در امتداد کل دهانه امتداد دارد قرار دارد. قبل از جابجایی داربست ها، تمام مواد را از داربست های نورد ایمن یا جدا کنید.

هرگز نباید از داربست ها در نزدیکی خطوط برق بدون مشورت با یک فرد واجد شرایط استفاده کرد یا نصب کرد. هنگام استفاده از ابزارهای برقی یا سیم کشی موقت برق مراقب باشید و قبل از انجام چنین فعالیتی آموزش مناسبی دریافت کنید.

تصادفات و جراحات داربست اجتناب ناپذیر نیستند، اما در عوض قابل پیشگیری هستند. آموزش، آموزش و انتخاب و استفاده صحیح از تجهیزات، تصادفات داربست را تا حد زیادی کاهش می دهد. از منابعی مانند SSFI برای آشنایی با استانداردهای داربست ها و نکاتی در مورد انتخاب و استفاده صحیح از تجهیزات استفاده کنید. اطلاعات مربوطه از SSFI، OSHA و سایر سازمان ها را می توان به راحتی از طریق وب سایت SSFI در دسترس قرار داد.

منبع: ا.اچ.اس.آنلاین

اطلاعات تماس